POKRAČUJI NA ADRESE: http://strangeness13.blogspot.cz/

Evanescence

22. srpna 2010 v 22:23 | JaňulQa |  Evanescence
Když už jsem se v předchozím článku dostala k nejlepší rockové skupině na světě (Evanescence), tak bych vám o ní něco málo mohla sdělit.

více v celém článku


O skupině


Evanescence je americká hudební skupina hrající spojení gothic rocku a alternative rocku. Název skupiny může být přeložen jako "pomíjivost", "nestálost", "zmizet jako pára". Zakladatelka skupiny o své kapele řekla, že hrají především epicky dramatickou, temnou rockovou hudbu. Po textové stránce Evanescence zahrnuje témata od lásky přes zoufalství až po temnou beznaděj. Díky milionům prodaných desek také získali dvě sošky Grammy.

Vznik skupiny


Rocková formace Evanescence vznikla v roce 1998 v arkansaském městě Little Rock. Založili ji zpěvačka Amy Lee a kytarista Ben Moody, kteří se seznámili v teenagerských letech na dětském táboře, kde Amy občas zpívala a hrála na klavír. Ben ji uslyšel, jak zpívá píseň I'll Do Anything For Love a později ji přesvědčil o společném založení skupiny.

Začátky a první EP


Evanescence o sobě nejprve dali vědět v Little Rocku na konci devadesátých let. Ale jak se dalo předpokládat, rocková kapela tohoto ražení to vzhledem k místním hudebním tradicím na americkém Středozápadě neměla nejjednodušší. "Mladí lidé zde většinou poslouchají death metal, starší generace zase podstatně měkčí hudbu," vysvětluje Lee. "Vlastně si nevzpomenu ani na jednu zdejší kapelu, která by měla v čele zpěvačku."

A tak začali, ovlivněni širokým spektrem umělců, vydávat svá první EP. Ačkoli nedisponovali reputací získanou živými vystoupeními, rychle si vybudovali velmi dobré renomé.

"Paradoxně jsme s Amy zůstávali skrytí, hodně v ústraní," vzpomíná Moody. "Když jsme napsali druhou skladbu - sedmiminutový gothic-rockový hymnus Understanding, začala ho z nám neznámého důvodu hodně často hrát jedna místní rádiová stanice. Najednou jsme byli ve městě populární, jenže nikdo nás vlastně neznal, nikdo netušil, kde by nás mohl najít. A to vše jen kvůli tomu, že jsme si nemohli dovolit odehrát koncert. Byl jsem jen já a Amy. Peníze na muzikanty, kteří by s námi mohli hrát naživo, jsme prostě tehdy neměli."

Evanescence vydali v roce 2000 vlastním nákladem své první plnohodnotné album Origin. To jim pomohlo k vytvoření hitu "My Immortal" a posléze i k získání podpory pro oficiální vydání druhé desky Fallen.

Vznik a vydání alba Fallen


Album Fallen bylo nahráváno mezi lety 2001 a 2003 a bylo vydáno 4. března 2003 u labelu Wind-up Records. Vznikalo v Los Angeles a kapele se na něm podařilo udržet rovnováhu mezi křehkou krásou a přirozenou rockovou tvrdostí. S druhou deskou se Evanescence proslavili i za oceánem, zejména písní Bring Me To Life, kterou na sebe upozornili hlavně v soundtracku k filmu Daredevil.

"Bring Me To Life je o objevování něčeho nového, co ve vás probudí dosud nepoznané pocity," říká Moody a pokračuje: "Objevíte svět, který je větší a zajímavější než bublina, ve které jste se dosud pohybovali. Stejně jako tento singl si zaslouží vyzdvihnout také další potenciální hity, melodicky chytlavé Tourniquet a Haunted. Ke druhé jmenované písničce Moody uvedl: "V téhle skladbě jsme to nejvíc 'my', tady jsme dosáhli přesně toho, jak si myslíme, že bychom měli znít."

Odchod Bena Moodyho


22. října 2003 skupinu opustil zakládající člen Ben Moody. Stalo se tak po hádce s ostatními členy, ve které šlo o rozdíly v tvorbě a názorech na jejich hudbu. Mnoho fanoušků bylo zmateno touto změnou, protože na desce Fallen se kromě Lee a Moodyho podílela také spousta jejich přátel. Mnozí příznivci skupiny se obávali, že Evanescence díky ztrátě jednoho ze svých zakladatelů zanikne; ovšem nestalo se tak.

Na Moodyho post ve skupině byl dosazen kytarista Terry Balsamo. Od té doby Evanescence tvořili zpěvačka a klavíristka Amy Lee, kytarista Terry Balsamo, druhý kytarista John LeCompt, baskytarista Will Boyd a bubeník Rocky Gray. Složení kapely fanoušci označili jako lepší než kdy předtím.

více informací o zakladatelce Amy se dozvíte zde
Evanescence


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama